×
Mengen Belediyesi'ne
Hoşgeldiniz
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!
Çözüm
Merkezi
Duyuru ve
İhaleler
Vefat
Edenler
Sosyal
Medya
İletişim
Bilgileri
GASTRONOMİME DOKUNMA !
4 yıl önce - 25.09.2019

A.İ.B.Ü. Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Mengen’den Bolu’ya taşınmasının Rektörlük tarafından yeniden gündeme getirilmesi üzerine Belediye Başkanımız Sn. Turhan BULUT tarafından, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Parti temsilcileri ve halkımızın yoğun katılımıyla birlikte belediye binamız önünde bugün basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasının ardından, yoğun bir katılımla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne istek mesajları gönderildi.

Belediye Başkanımız Sn. Turhan BULUT’ un ;

BASIN AÇIKLAMASI

Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde 2012 yılında ilçemizde eğitime başlayan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nün Bolu kent merkezine taşınmasına yönelik çalışmalar ve bu konudaki iddialar, belirli aralıklarla gündeme getirilmekte, bu durum hem 7 yıldır ilçemizde sürdürülen eğitim-öğretim faaliyetlerine zarar vermekte hem de ilçemizin gastronomi merkezi olmasına yönelik bu güne kadar emeği geçenlere, hayırseverlerimize, yatırımcılarımıza başta Merhum İzzet Baysal Babamızın ve İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sayın Ahmet BAYSAL ve mütevelli heyetine haksızlık yapılmaktadır.

Mengen'in aşçılıkla ilgili tarihi ve kültürünün, akademik çalışmalar çerçevesinde ele alınarak ilçemizin Gastronomi konusunda eğitim ve bilim merkezi haline getirilmesi amacıyla 2014 yılında Belediyemiz öncülüğünde Konak Köyü halının 23,000 m2 araziyi 20 yıl önce üniversitemize okul yapılmak şartıyla devir yaptığı alana atılan adım, 2016 yılında İzzet Baysal Vakfı Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü ve Belediyemiz tarafından imzalanan protokol ile daha da büyüyerek "Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü" ilçemize kazandırılmıştır.

11 Mayıs 2018 tarihinde Mengen’de İzzet Baysal Şükran Günleri haftasında hepimizin tarihe şahitlik ettiği Mengen’i ve Bolu’yu çağın ilerisine taşıyacak, eğitimde örnek Türkiye’de ilk ve tek olan, Mengen’in ve Bölgemizin kalkınmasına öncülcük yapacak "Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü Projesi"nin temeli, binlerce vatandaşımız, İzzet Baysal Vakfı Başkanımız değerli büyüğümüz Sn. Ahmet Baysal ve kıymetli eşleri, A.İ.B.Ü Rektörü Sn. Mustafa Alişarlı, Milletvekillerimiz, Bolu ve Mengen protokolünün katılımlarıyla atılmıştır. Törende Sn. Ahmet Baysal büyüğümüzün ve Sn. Rektör Mustafa Alişarlı’nın konuşmaları açık ve nettir. Kayıtları da mevcuttur. Sn. Rektör konuşmasında Aşçılık ve Gastronomi Kampüsünün Mengen’e yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirmiş, İzzet Baysal ruhunun ve amacının ne olduğunu çok açık bir şekilde benimsediğini vurgulamış ve halka öğüt vermiştir. Üniversite olarak üzerlerine düşen katkıyı sunacağını dile getirmiş ve belki de en önemlisi, İzzet Babanın sözü olan ‘Hak yemem Hak da yedirmem’ sözünü binlerce kişi önünde söylemiştir, bizleri de memnun etmiştir.

Sn. Rektörün Hak yemeyeceğinden Hak yedirmeyeceğinden atılan imzaların ve kararların arkasında duracağından bizler de emin olmak istiyoruz. Dile getirdiği İzzet Baysal ruhunu ve emeklerin karşılığını kendisinden net bir şekilde görmek istiyoruz. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sn. Ahmet Baysal ve Vakıf Mütevelli Heyeti ile sürekli istişare ve çalışma içerisinde olduğumuzu , Vakıf Mütevelli Heyetinin süreci yakından takip ettiğini ve bu konunun Rektörlük tarafından yeniden gündeme getirilmesinin Vakıf Başkanı Sayın Ahmet BAYSAL'ı derinden üzdüğüne şahit olmaktayız.

Bu yatırım, bu meslek, bu memleket, bu emek bizim. Milyonlarca lirayı bulan Kampüs inşaatımız hızla ilerlemekte ve yapımı planlanan süreç içerisinde tamamlanacağını buradan bir kez daha tekrarlıyoruz. İlçemiz için önemini bahsettiğimiz "Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü" nün en çok Mengen'e yakıştığını ve Mengen'de kalmasını istediğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

Turhan BULUT

Mengen Belediye Başkanı

Sosyal Ağlarda Paylaş!